Vajza me sindromën down, hyn për herë të parë në histori, ja aryeja

Kliko per me shume info

Vajza me sindromën down, 22 vjeçarja Mikayla Holmgren hyri në histori në konkursit e bukurisë në Minnesota.

Për herë të parë në histori një vajzë me sëmundje të tillë zgjidhet të përfaqësojë vendin në Miss USA.

Kliko per me shume info

“Isha shumë e habitur, shpërtheva në lot. Nga një prej kompeticioneve të bukurisë për personat me nevoja të veçanta përfundova në konkursin më të madh në botë. Është paksa çmenduri,” u shpreh bukuroshja ndërsa të gjtihë e duartrokisnin.

“Dua të shfaq personalitetin tim. Dua t’i tregoj botës si është të jesh unë, e lumtur, e gjallë. Dua t’i tregoj botës si është në të vërtetë sindroma Down”.

22-vjeçarja është studente në Universitetin Bethel dhe ka tuar dy cmime atë të Shpirti i Miss USA dhe çmimin e udhëheqëses.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.