Sulmi ne New York, Donald Trump: Do mbyllim Lotarine Amerikane

Sulmi vdekjeprurës në Nju Jork nga emigranti uzbekistanas me banim në Florida i ka dalë për shtat si argumenti themelor i presidentit Donald Trump për t’i dhënë fund lotarisë së diversitetit, e njohur ndryshe si lotaria amerikane, aq shumë e pritur nga shqiptarët.

Lotaria amerikane zakonisht nis rreth muajit tetor dhe zgjat për rreth një muaj, e Ambasada amerikane në Tiranë gjithnjë ka bërë thirrje që aplikantët të mos e lënë për në ditët e fundit aplikimin, pasi ndodh që ngarkohen serverat dhe mund të mos merren në konsideratë aplikimet e vonshme.

LEXO EDHE:  Betohet presidenti i ri i Kubës, vendos të ndjekë shembullin e paraardhësit
Kliko per me shume info

Një defekt në serverat e lotarisë bëri që programi i diversitetit për vitin 2018 të mbyllej për pak kohë dhe të riniste, por tashmë, pas 8 viktimave të shënuar mbrëmjen e djeshme në Nju Jork nga uzbekistanasi që drejtoi kamionçinën e tij drejt këmbësorëve dhe çiklistëve, bën që administrata “Trump” të marrë në konsideratë mbylljen e lotarisë.

LEXO EDHE:  Shpresë për shqiptarët, SHBA ngre ‘alarmin’ për Ballkanin Perëndimor: S’duhet të presim, Rusia dhe Turqia…

Veç kësaj, njoftimet e fundit nga Shtetet e Bashkuara flasin se Trump mund të konsiderojë edhe dërgimin e të autorit të sulmit të djeshëm terrorist në burgun e Guantanamos.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here