Trump i kërkon Rusisë dhe Kinës mbështetje: Të përballemi me Korenë e Veriut!

Kliko per me shume info

Presidenti i SHBA Donald Trump ka udhëtuar drejt Koresë së Jugut, në vijën e frontit të bllokimit bërthamor ndaj shtetit të Kim Jong-un, ku tha se duhet gjetur një zgjidhje për kërcënimin e sigurisë të paraqitur nga Pheniani.

Me rritjen e frikës nga shpërthimi i Luftës së Tretë Botërore, Trump tha se Koreja e Veriut ishte “një kërcënim për njerëzit e Koresë së Jugut dhe për njerëzit në të gjithë botën” dhe se SHBA është përgatitur të bëjë gjithçka që është e nevojshme “për të parandaluar diktatorin e Koresë së Veriut të kërcënojë jetë të pafajshme”.

Kliko per me shume info

“Ne së bashku do të përballemi me Korenë e Veriut. Do të jemi të përgatitur për të përdorur gamën e plotë të aftësive tona ushtarake nëse e shohim të nevojshme nevojë.”

Presidenti i SHBA gjithashtu i bëri thirrje Kinës, Rusisë dhe vendeve të tjera të “kërkojnë” fundin e programit bërthamor të Koresë së Veriut./lajmiifundit.al

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.