Trendi më i ri verë me çokollatë të nxehtë

Kliko per me shume info

Por përse të mos i përziejmë të dyja në gotë? Pikërisht këtë pyetje kanë bërë mjeshtat e kokteileve në faqen e njohur “Wholefully”, dhe duket se interneti ka rënë në dashuri me këtë ide.

“Ka shije të pasur, alkoolike por është e balancuar mrekullisht”, shkruhet në përshkrimin e pijes së re.

Kliko per me shume info

Receta është shumë e thjeshtë:

2/3 gotë me kokriza çokollate gjysmë të ëmbla

2/3 gotë verë e kuqe (merlot, shiraz, cabernet sauvignon)

1/2 gotë me qumësht

2 lugë sheqer (sipas dëshirës)

1 majë luge kripë

1/2 luge me ekstrakt vanilje

Hidhini të gjitha, përveç vaniljes dhe kripës, së bashku dhe trazojini gradualisht në një enë teksa ngrohen derisa të shkrinë kokrizat e çokollatës dhe pija të jetë e nxehtë.

Hiqeni nga zjarri, shtoni kripën dhe vaniljen dhe trazojeni. Shërbejeni në filxhane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.