Trazira në Spanjë, Prokuroria kërkon arrestimin e 8 udhëheqësve të pavarësisë

Kliko per me shume info

Trazirat në Spanjë vazhdojnë, ndërsa ‘’bombën’’ e hodhi së fundmi Prokuroria e vendit.

Kjo e fundit, mësohet se kanë kërkuar që 8 udhëheqësit e rajonit të arrestohen. Tashmë me urdhër të kryeministrit spanjoll, udhëheqësit e rajonit janë shkarkuar për shkak të shpalljes së një anshme pavarësisë në tetor, Nëntë zyrtarë katalanas dëshmuan në gjykatën e lartë të Spanjës për akuzat për rebelim, kryengritje dhe keqpërdorim të fondeve publike.

Kliko per me shume info

Sipas mediave ndërkombëtare udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont, i cili është larguar drejt Belgjikës dhe katër zyrtarë nuk janë paraqitur në gjykatë.

Puigdemont është shprehur se gjyqi ishte politik. Presidenti katalanas i rrëzuar nga pushteti mund të përballet me një urdhër arresti në qoftë se nuk paraqitet në gjykatë për të dëshmuar në lidhje me rolin e tij në deklaratën e pavarësisë së javës së shkuar, Gjykata Supreme Spanjolle.
Javën e kaluar, Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy imponoi sundimin e drejtpërdrejtë mbi Katalonjën, duke shpërndarë parlamentin rajonal dhe duke bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme lokale për 21 dhjetor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.