Tërmeti bën masakër, më shumë se 300 të vdekur në Iran dhe Irak

Një tërmet shkatërrues në afërsi të kufirit të Iranit me Irakut ka lënë të vdekur më shumë se 300 persona dhe afro 2.500 të lënduar, ka njoftuar Ministria e Brendshme e Iranit.

Sipas Ministrisë, numri më i madh i viktimave është në provincën Kermanshah, ku banorët raportuan për lëkundje në magnitudë prej 7.3 ballësh.

Kliko per me shume info

Autoritetet irakiane kanë njoftuar se 6 irakianë kanë vdekur dhe rreth 300 të tjerë janë lënduar si rezultat i lëkundjeve nga tërmeti.

Sipas institutit të Anketuesve amerikanë të gjeologjisë, tërmeti kishte qendrën në qytetin Halabja, në verilindje të Irakut.

Agjencitë e lajmeve raportuan për disa të vdekur dhe qindra të lënduar edhe në Irak, shumica në Kurdistan, edhe pse ende nuk ka raporte zyrtare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.