Takimet me biznesin/ Qato: Programe për të rritur cilësinë e punonjësve

Në vijim të takimeve me biznesin kudo nëpër Shqipëri, Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato e shoqëruar nga Zv. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Artan Shkreli, ishte sot në Okshtun ku dhe vizitoi punimet për ndërtimin e digës së hidrocentralit më të madhe në Ballkan tërësisht e realizuar me investim shqiptar. Ajo u shpreh se investime të tilla janë një histori suksesi për vendin tonë dhe diga pritet të mbarojë brenda vitit 2018.

LEXO EDHE:  Qytetari: Më dhunuan 4 veta, janë akoma të lirë. Shefi i komisariatit: Atë ditë ishim pushim
Kliko per me shume info

Ministrja gjithashtu vizitoi në qytetin e Librazhdit, një nga bizneset fasone të ndërtuara në dy vitet e fundit, por që ka arritur të punësojë mbi 210 persona, numër ky që pritet të rritet me rritjen e kapaciteteve të kompanisë.

Në fjalën e saj Ministrja Qato theksoi se kontakti me sipërmarrësit na bën të jemi sa më pranë problematikave të tyre për të gjetur zgjidhje të përbashkëta.

LEXO EDHE:  “Uuu qyqja për pak ra…”, deputetja e PD pengohet në shkallët e Kuvendit. Berisha i shkrin të tërë me batutën

“Është një vizitë pune pranë kësaj sipërmarrje e cila, jo vetëm ka rritur numrin e të punësuarve në këtë zonë, por ka rritur edhe standardet e punës, standard për të cilat vetë qeveria ka projektuar dhe ka programe të mirëfillta për të rritur cilësinë e punonjësve, por edhe të produkteve që dalin nga ky sektor. Është e rëndësishme të theksohet se kjo kompani eksporton në Evropën Perëndimore, dhe është një histori suksesi për prodhimin vendas.

LEXO EDHE:  Basha TRONDIT vendin: Ja çfarë më thanë në Gjermani për Saimir Tahirin…

Së bashku me përfaqësuesit e kompanisë dhe me Kryetarin e Bashkisë Librazhd, folëm rreth problematikave që ky sektor ka dhe që ne duhet t’ja parashtrojmë qeverisë në mënyrë që të lehtësojmë kapacitetin e punës së tyre dhe të rrisim sa më shumë prodhimin dhe investimin.”

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here