Spanjë, Gjykata Kushtetuese anulon shpalljen e pavarësisë së Katalonjës

Kliko per me shume info

Gjykata Kushtetuese e Spanjës ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë së Katalonjës, të shpallur nga qeveria e rajonit të premten.

“Deklarata e pavarësisë më 27 tetor u shpall i pavlefshëm dhe jokushtetues”, deklaroi një zëdhënëse e Gjykatës në përfundim të seancës ku magjistratët morën këtë vendim.

Kliko per me shume info

Parlamenti i Katalonjës miratoi më 27 tetor një rezolutë duke deklaruar se rajoni bëhet një shtet i pavarur, duke marrë formën e një Republike, para këndimit të himnit të pavarur, në mungesë të opozitës.

Të premten Madridi i hoqi autonominë Katalonjës dhe shkarkoi liderin rajonal Karles Pudzdemon si dhe të tjerë zyrtarë të lartë. “Zgjedhjet e reja do të mbahen në rajon më 21 dhjetor”, tha kryeministri Mariano Rajoy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.