Simptomat e kancerit të prostatës, mos i injoroni!

Simptomat e kancerit të prostatës zakonisht dalin në dritë pasi tumori është rritur mjaftueshëm për të filluar presionin e fshikëzës urinare.

Kliko per me shume info

Kur kjo ndodh, është koha të kontaktoni mjekun tuaj. Shenja më e hershme që mund të tregojë për kancerin e prostatës është gjaku në urinë. Gjaku që është qartë i dukshëm në urinë mund të jetë i kuq, ose i ngjyrosur me kokainë dhe pije të ngjashme.

LEXO EDHE:  “Nuk ka ilaçe për hepatitin C, nuk mjafton buxheti, rrezikohet jeta e të sëmurëve”

Gjakderdhja nuk duhet të jetë e dhimbshme, por kurdoherë që duket, është e nevojshme të shkoni te mjeku. Vetë shfaqja e gjakut të urinës nuk nënkupton automatikisht pamjen e kancerit të prostatës.

Meqenëse kanceri i prostatës luan një rol qendror në një sistem riprodhues mashkullor, simptomat e kancerit mund të shkaktojnë derdhje të dhimbshme. Shkaku i kancerit të prostatës nuk dihet. Rreziku i shfaqjes së tij rritet me moshën.

LEXO EDHE:  4 ushqimet që duhet t’i hash pas palestre

Sëmundja zhvillohet shumë ngadalë, kështu që njerëzit mund të jetojnë me shumë vite pa simptoma dhe nevoja për trajtim. Kur diagnostikohet, kanceri mund të hiqet me procedurë kirurgjikale, si dhe me radioterapi, shkruajnë mediat britanike.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here