E dini çfarë ju ndodh nëse konsumoni një shegë në ditë?

Shegët janë fruta të shijshme, të cilat kanë veti antivirale, antioksiduese dhe antitumorike.

Janë të pasura me vitaminë A, vitaminë C, vitaminë E, antioksidantë, fibra, proteina, kalium dhe acid folik.

Kliko per me shume info

Ju mund të ulni stresin duke konsumuar rregullisht lëngun e shegës.

Ky frut është i njohur në të gjithë botën për fuqinë e saj për të parandaluar dhe trajtuar sëmundjet kardiovaskulare.

LEXO EDHE:  Ushqimet që ndikojnë në mirëqënien e trurit

Ja disa përfitime:

Për shkak të vetive të saj shega mund të zvogëlojë rrezikun e sulmeve të zemrës dhe atakut.

Vlerat antioksiduese të gjetura në shegë, ulin nivelin e kolesterolit të keq në gjak dhe kështu parandalojnë formimin e koagulës në arterie.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here