SHBA dhe Japonia “i tregojnë dhëmbët” Koresë së Veriut

Kliko per me shume info

Tri aeroplanmbajtëset amerikane USS Reagan, Roosvelt dhe Nimitz, 11 bombardues me teknologji antiraketore Aegis dhe 7 njësi detare koreanojugore u bashkuan të shtunën për nisjen e manovrave ushtarake në Detin e Japonisë.

E konsideruar një provë force kundër Koresë së Veriut në mesin e vizitës se presidentit Trump në Azi, stërvitja e përbashkët 4 ditore në Paqësorin Perëndimor, synon edhe neutralizimin e kërcënimit bërthamor nga Peniani.

Kliko per me shume info

Presidenti amerikan ndaloi këtë javë në Korenë e Jugut, në vizitën më të shkurtër, por edhe me delikate të udhëtimit të tij në Azi.

Trump zbarkoi në Seul, më pak se 60 km larg paralelit të 38 ku janë pozicionuar të paktën dhjetë mijë pajisje artilerie e raketahedhëse nga regjimi i Kim Jong Un.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.