Serbët provokojnë në ndeshjen Skëndërbeun: Car Llazari “përballë” Skënderbeut

Kliko per me shume info

“Grobari”, tifo-grupi më i madh i Partizanit të Beogradit nuk “zhgënjyen” dhe me koreografinë e tyre dolën sërish jashtë kornizave të futbollit.

Që në minutat e para të ndeshjes u pa që në shkallët e stadiumit u shpërnda një portret gjigant i Car Llazarit, që nga serbët identifikohet si themeluesi i të ashtuquajturës “Serbia e Madhe”.

Kliko per me shume info

Car Llazari vdiq në qershor të 1389, në një betejë kundër Perandorisë Osmane dhe nga kisha ortodokse serbe konsiderohet një martir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.