Sa shpesh jeni të zemëruar? Është koha të mendoni mirë për shëndetin tuaj

Kliko per me shume info

Nëse dëshironi të jetoni më gjatë, nuk duhet të jeni të zemëruar dhe duhet të mësoni të kontrolloni zemërimin dhe ndjenjat negative.

Në një studim të kryer nga Universiteti Iowa, thuhet se njerëzit që vdesin para kohe, kanë probleme me gjumin dhe shumë pasoja të tjera. Burrat e zemëruar midis moshës 20 dhe 40 vjeç kanë një mundësi 1,5 herë më të madhe të vdekjes sesa ata që janë të qetë.

Kliko per me shume info

Shkencëtarët besojnë se kjo është për shkak të një numri faktorësh që lidhen me stresin. Adrenalina që shkakton stres shkatërron ADN-në, gjë që mund të shkaktojë sëmundje vdekjeprurëse.

Zemërimi shkakton dhimbje koke. Emocionet si eksitimi ose zemërimi rrisin lirimin e kortizolit, adrenalinës dhe hormoneve të testosteronit. Kjo çon në një rritje të rrjedhjes së gjakut në tru, duke çuar në ënjtje të enëve të gjakut dhe nervave që rrethojnë trurin.

Zemërimi gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje të mushkërive. Shkencëtarët e Harvardit testuan mushkëritë e 2000 njerëzve për tetë vjet dhe zbuluan se mushkëritë janë shumë më të këqija tek ata që shpesh janë të zemëruar. Zemërimi ju bën të shqetësuar dhe në depresion. Hormonet dërgojnë sinjale për rrjedhjen më të shpejtë të gjakut dhe rrisin numrin e rrahjeve të zemrës dhe tensionit në muskujt. Gjithashtu, stresi ndodh në neuronin e hipotalamusit, një qendër kontrolli stresi, e cila nuk mund të zbutet.

Këta njerëz kanë më shumë gjasa të vuajnë, sepse shumë kortizol në trup çon në një çrregullim në nivelin e sheqerit në gjak, shtyn gjëndrat tiroide dhe zvogëlon densitetin e kockave.

Ekspertët këshillojnë të mos shtypni ndjenjat tuaja, por të flisni ose të shkruani rreth tyre për të dëbuar energjinë negative nga vetja dhe për të parandaluar pasojat e mundshme që shkakton zemërimi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.