Rrjedhin miliona dokumente, zbulohen paratë e fshehura në parajsa fiskale

Kliko per me shume info

Një prag skandalika ndodhur ne SHBA nga tjetër rrjedhje e madhe dokumentesh që jane publikaur dhe po zbulojnë miliona para të fshehura në zonat e parajsave fiskale kanë dalë në publik këtë fundjavë.

Fjalë për 13.4 milion dokumente të korporatave dhe individëve të regjistraura off-shore.

Kliko per me shume info

Mesohet se 385 gazetarë nga 65 shtete të ndryshme të botës janë aktualisht duke investiguar dokumentet që përflitet se zbulojnë lidhjet e njerëzve të pushtetshëm, nga mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elisabeta II deri te presidenti amerikan Donald Trump.

Sipas mediave britanike që janë pjesë e këtij investigimit, mbretëresha e Britanisë ka investuar 10 milion paund në kompaninë e saj imobilare në parajsat fiskale.

Disa nga shtetet nga ku kanë rrjedhur këto dokumente janë studio ligjore të regjistraura në Antigua dhe Barbuda, Aruba, Bahamas, Barbados, Bermuda, Ishujt Kaiman, Ishujt Cook, Grenada, Labuan, Liban, Maltë, Ishujt Marshall, St Kitts dhe Nevis, St Lucia, St Vincent, Samoa, Trinidad dhe Tobago, dhe Vanuatu.

Njoftohet se 6.8 milion nga këto dokumente kanë të bëjnë me një firmë ligjore dhe ofrues të shërbimeve të korporatave që vepronin së bashku në 10 juridiksione nën emrin Appleby. Vitin e kaluar, kjo firmë u ble dhe tani quhet Estera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.