Rritja e çmimit të ujit, reagimi: “Mos e paguani këtë gjobë të rëndë”

Pasi Enti Rregullator i Ujit ka marrë vendimin për rritjen e ujit të pijshëm në Tiranë, kanë ardhur dhe reagimet e para.

Ish deputeti Koço Kokëdhima, përmes rrjeteve sociale u bën thirrje qytetarëve që të refuzojnë çmimin e ri të ujit. Sipas tij ky vendim është vulosja e një gjobe tjetër të rëndë dhe abuzive mbi familjet dhe bizneset në kryeqytet.

LEXO EDHE:  Rënia e euros, kush po përfiton?
Kliko per me shume info

‘Nuk ka asnjë bazë për të mbështetur rritjen drastike të çmimit të ujit në Tiranë. Ujësjellësi i Tiranës është ndërmarrja që vetëm zhvat konsumatorët dhe shpërdoron ujin e pijshëm për interesa korruptive të drejtuesve të lidhur me bashkinë e Tiranës’, thotë Kokëdhima.

Më tej ish deputeti i PS-së, bën thirrje që të mos kryhen pagesat nga ana e qytetarëve.

LEXO EDHE:  Rënia e euros, kush po përfiton?

“Zgjidhja u bën thirrje që të refuzojnë në bllok gjobat e qeverisë dhe bashkisë, të cilat nuk dinë të zhvillojnë asnjë ekonomi fitimprurëse, por gjithë rritjen ekonomike e mendojnë si rritje të taksave dhe pagesave që duhet të bëhet nga shumica e heshtur, ndërsa biznesmenët e qeverisë dhe të bashkisë duhen liruar nga të gjitha detyrimet”, shkruan Kokëdhima.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here