Ç’po ndodh në Kapshticë e Kakavijë? Radhë të gjata dhe kthime. Bushati me urgjencë drejt doganës

Kliko per me shume info

Pas situates se rende te krijuar ne pikat doganore me Greqine, radheve te gjata dhe pritjeve qe prej nates nga ana e shqiptareve, Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati që ndodhej në Derviçan për një takim me banorët, është nisur drejt Kakavijës, raporton “News 24”.

Që prej mbrëmjes së djeshme qytetarët shqiptarë me pasaporta shqiptare nuk janë lejuar të kalojnë në pikën kufitare të Kakavijës nga pala greke e cila ka nxjerrë si justifikim problemet me sistemin kompjuterik.

Kliko per me shume info

Kaos, radhe dhe pritje

Kaos dhe nervozizem ne dy doganat me Greqine, ne ate te Kakavijes dhe te Kapshtices. Qe prej mbremjes se djeshme një problem në sistemin e kompjuterëve greke në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastrës, ka shkaktuar radhë të gjata në doganë.

Qytetaret ne pritje prej oresh, tregojne se u thuhet se eshte nje problem në sistem qe ka shkaktuar mos lejimin e emigrantëve shqiptarëve per te kaluar drejt Greqise.

Sipas autoriteteve doganore, pala greke lejon të kalojnë kufirin vetëm personat me dokumente greke, ndërsa pala shqiptare punon pa probleme. Qytetaret ne pritje tregojne gjithashtu se ka pasur kthime për ata që nuk kanë dokumente greke apo të zonës Shengen.

Mesohet se kthime te shtetasve me pasaporta shqiptare ka edhe në Pikën e Kalimit kufitar të Qafë Botës. Nderkohe qe BW raporton se policia greke justifikohet duke thënë se “nuk punon sistemi”, por vihet re se shtetasit me pasaportë greke lejohen të kalojnë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.