Prokuroria: Operacioni u dekonspirua, policët ishin në Tiranë kur firmosëm arrestet

Kliko per me shume info

Prokuroria e Krimeve të Rënda nuk ka asnjë dyshim që operacioni për ndalimin e tre ish-drejtuesve të Policisë së Vlorës, të dyshuar si të implikuar në trafikun e narkotikëve me organizatën e Habilajve është dekonspiruar.

Këtë bindje ata e mbështesin me faktin se në momentin kur janë marrë vendimet e Gjykatës së Krimeve të Rënda, në datë 21 nëntor, për ndalimin e tyre, Prokuroria kishte informacion të sigurtë që ish-drejtori i Policisë së Vlorës, Jaeld Çela, ish-shefi i Seksionit Kundër Krimit të Organizuar Gjergj Kohila dhe ish-shefi i Postës Policore të Radhimës, Sokol Bode ndodheshin në Tiranë.

Kliko per me shume info

Madje, burime nga institucioni i akuzës thonë se diheshin edhe zonat ku ata qëndronin, ndërsa nga ora 10;30 e paradites së të mërkurës e në vazhdim, asnjë prej tyre nuk u gjet në zonat ku ishin parë një ditë para se të lëshoheshin urdhër-arrestet.

Në lidhje me këtë rast ka nisur hetimet edhe Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave në Ministrinë e Brendshme.

Ndërkohë, Drejtoria e Standardeve Profesionale ka nisur procedurat për përjashtimin e tre efektivëve të kërkuar nga radhët e policisë, duke i hapur rrugë shpalljes së tyre në kërkim ndërkombëtar.

Pritet që Ministria e Brendshme të depozitojë edhe një kallëzim penal në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dekonspirimin e operacionit për arrestimin e tre ish-drejtuesve të policisë lokale të Vlorës.
Ata akuzohen se kanë bashkëpunuar me grupin e Habilajve në kultivimin dhe trafikimin e hashashit drejt Italisë./tch

2 COMMENTS

  1. Opefracionin e ka dekonspiruar prokuroria.Ata duhet te arrestohen e te denohen sipas ligjeve ne fuqi,per shprdorim detyre dhe nxjerrje te sekretit shteteror.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.