Seanca maratonë në Kuvend, miratohet me votat e mazhorancës projektbuxheti i vitit 2018

Kliko per me shume info

Pas një seance maratonë mes diskutimesh dhe debatesh të shumta në Kuvend, duke filluar nga ora 10:00 e së enjtes, deri në orët e para të së premtes, saktësisht rreth orës 02:05 është miratuar në parim projektbuxhetin për vitin 2018.

Parlamenti miratoi në parim projektbuxhetin për vitin 2018 me 75 vota pro të mazhorancë dhe 47 vota kundër të opozitës dhe 17 deputetë abstenuan.

Kliko per me shume info

Kujtojmë që, votimi në parim i projektbuxhetit kaloi në akuzat të shumta mes pozitës dhe opozitës, nga ku kryetari i PD Lulzim Basha kanë kërkuar mos votimin në parim të këtij projektbuxheti pasi sipas tij favorizon pastrimin e parave të bandave dhe të hashashit.

Ndërsa Kryeministri Edi Rama teksa prezantoi projektbuxhetin për vitin 2018 u shpreh se parashikimet janë që në 2018 do të ketë një rritje ekonomike prej 4% dhe treguesit ekonomikë flasin për një “klimë” të mirë për vitin 2018.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.