Gazetari: Ja lista e zezë me emrat e “peshqve të mëdhenj”

Kliko per me shume info

Nga Bledi Mane
Nuk ka mbetur njeri pa u gezuar per zbarkimin e eksperteve amerikane te FBI-së në Tiranë‎. Te majte e te djathte brohorasin te ekzaltuar. Dhe jo vetëm por edhe xhepistë, juristë, mallistë, kamionistë, ekonomistë, te paster e të pistë nuk e fshehin dot adrenalinen qe u buron se brendshmi.

Rast unikal per vendin tone, tani e tutje do shkeputen lidhjet e politikes me krimin dhe ky i fundit do mbetet jetim e do jape shpirt. Pasi ta kene ngrene gjelin e vitit te ri, kriminelet do hane ndeshkimin ne janar dhe Shqiperia clirohet perfundimisht por harrojme. Harrojme se FBI-ja amerikane vetem para 4 vitesh, ne pranveren e 2013 solli ne Tirane ekspertizën e vrasjeve te 4 protestuesve. E harruat?

Kliko per me shume info

4 protestues qe u vrane ne mes te bulevardit perpara kryeministrise. Dhe ekspertiza ishte e qarte dhe e kthjellet, me fakte shkencore, armet nga u qelluan dhe emrat e atyre qe qelluan por gjykata shqiptare e mbylli ceshtjen dhe askush nuk u ndeshkua.

Amerika shpenzoi kohen dhe parate e taksapaguesve te saj por Shqiperia nuk e pordhi fare, ia hodhi ne kosh ekspertizën. E ta mendosh se Amerika nuk harron kollaj poshterimet qe mund tu besh institucioneve te saj ligjzbatuese.

Tashme, me zbarkimin e dyte ne Tirane, FBI duket se do te rivendose ne vend nderin e saj. Kesaj here nuk ka tallje bythe por shtrengim bythe nga bythet e medha te krimit i keni ketu poshte. Lexoni emrat e peshqve te medhenj shqiptare te prishur nga koka e qe kundermojne eren e felliqur te krimit:
-Ilir Meta, ish minister i ekonomise dhe energjitikes
-Fatmir Mediu, ish minister i mbrojtjes
-Ndue Prendi, ish komandanti i gardes
-Agim Llupo, ish gardist
-Shkelzen Berisha, afera e CEZ
-Sajmir Tahiri, ish minister rendi
-Adriatik Llalla, ish prokuror i pergjithshem
-Arjana Fullani, gjyqtare prane gjykates se larte
-Rovena Gashi, ish prokurore e Tiranes
-Ilir Beqja, ish minister i shendetesise
-Nue Kalaj, afera e CEZ
-Petrit Vasili, ish minister drejtesie
-Dashamir Xhika, ish drejtor i pergjithshem i rrugeve
-Milva Ekonomi, ish zv.ministre e shendetesise
-Besnik Hoxha, gjykatës Tiranë
-Lulezim Basha, ish minister i transporteve
-Sali Berisha, ish kryeminister
-Ledina Mandija, ish avokate e shtetit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.