Pandeli Majko hedh akuza ndaj kolegëve të tij/ Të rishikohet buxheti

Kliko per me shume info

Ministri për Diasporën, ka hedhur akuza drejt kolegëve të tij në maxhorancë, në lidhje me Buxhetin e vitit 208, i cili po debatohet në Kuvendin e Shqipërisë.

Kliko per me shume info

Sipas Pandeli Majkos, projektbuxheti do rishikuar, pasi ka nevojë për rishikim.

Teksa u ndal tek pensionet dhe rritja e tyre në këtë buxhet, Majko ironizoi duke thënë se rritja nuk është më shumë sesa një kofshë pule.

“Ne për çdo rritje që bëjmë flasim me përqindje. Qeveria thotë se u rritën pensionet me 10%. Por 10% e pagës sonë i thonë një darkë, ndërsa 10% e një pensioni është një kofshë pule, për të mos thënë që është vetëm ajo këmba e pulës.

Është momenti që të shkëputemi nga teknika e përqindjeve. Pasi 10% është pak i ndryshëm në këndvështrime të ndryshme”, – tha Majko.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.