Pagoi 430 milion dollarë për pikturën e Da Vinçit. Eskpertët: Nuk është e tij, nuk ka vlerë

Kliko per me shume info

Gati 60 vjet më parë, një koleksion i shkëlqyer i mjeshtërve të vjetër u shit në Londër nga shtëpia e ankandit Sotheby’s.

Punimet ishin nga Koleksioni Cook, i mbledhur nga paraardhësit e shitësit aristokratik, Sir Francis Cook, një baronetë dhe vetë një piktor i përmbushur.

Kliko per me shume info

136 vepra kaluan në çmim total prej 64,668 paund – me vlerë aktuale rreth 1.4 milionë paund. Ylli i shfaqjes ishte një pikturë nga artisti holandez Caspar Netscher, i cili u shit me një çmim që sot është ekuivalent me 120 mijë paund.

Një vepër që nuk nxiti ndonjë emocion të mërkurën e qershorit 1958 ishte një portret i vogël i Krishtit që quhej Salvator Mundi, ose ‘Shpëtimtari i Botës’.

Pikturuar në vaj në një material prej druri 18 deri në 26 inç, portreti tregon subjektin e tij duke parë si në ëndërr shikuesit, dora e tij e djathtë e ngritur në blasfemë, ndërsa e majta e tij ka një glob kristali, raporton DailyMail.

Shtëpia “Sotheby” tha se artisti ishte piktori italian Giovanni Antonio Boltraffio, i cili ka punuar në fund të shekullit 15 dhe në fillim të shekullit të 16-të.

Piktura u shit për një çmim prej £ 45 – ekuivalent sot prej £ 925. Blerësi ishte një njeri i quajtur ‘Kuntz’, prej të cilin pak dihet dhe piktura duket se ka bërë rrugën e saj përtej Atlantikut.

Të mërkurën mbrëma në Nju Jork, u ankandua përsëri, këtë herë nga rivalët e Sotheby, Christie’s.

U shit për më shumë se 45 paund. Në fakt, piktura u shit 450.3 milionë dollarë, ose 341 milionë paund, që do të thotë se vlera e saj është shumëzuar me mbi 7.5 milionë herë që nga 1958. Ajo u sigurua nga një blerës i panjohur, nëpërmjet telefonit, në dhomën e ankandit të Christie në Manhattan në një garë të tendosur të ofertave që zgjati 19 minuta./ Lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.