Asfiksimi i 60 nxënësve në Bulqizë, pezullohet për 3 ditë procesi mësimor

Pas asfiksimit të 60 nxënësve pak ditë më parë në shkollën “Rifat Manjani” në Shupenzë të Bulqizës nga tymrat që çliroi vënia në punë e sistemit ngrohës, mësimi nuk ka nisur sot dhe është shtyrë me 3 ditë.

Instituti i Shëndetit Publik ka kërkuar pezullimin e mësimit deri të mërkurën, pasi vijon testimi i sistemit të ngrohjes në shkollë.

LEXO EDHE:  Gjyqi i kuksianëve, Braimllari: Rama s'mund t'i mbyllë gojën çdo shqiptari, ne do të vazhdojmë
Kliko per me shume info

Testimi i sistemit të ngrohjes me pelet, për pak sa nuk ka shkaktoi tragjedi në shkollën 9-vjeçare. Gjatë provës, ka patur rrjedhje gazi nga kaldaja e godinës, duke shkaktuar asfiksi te nxënësit e 9-vjeçares.

Rreth 60 nxënës janë dërguar me urgjencë në spitalin e Bulqizës, për të marrë ndihmën mjekësore.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here