‘Nuk largohemi pa na pritur Rama’, protestë para kryeministrisë për ndërtimin e HEC-ve në Valbonë

Sot është zhvilluar një protestë para kryeministrisë nga përfaqësues të Shoqërisë Civile, ambientalistë si dhe banorë të Tropojës, kundër ntërtimeve në Valbonë.

Kliko per me shume info

Ata mbanin në duar pankarta me mbishkrimet: Mos ma prek Valbonën“, “Stop HEC-et“, “Zëri i Tropojës, STOP HEC-et“, “Lumi jonë është i sulmuar, zgjohu sa nuk është vonë”, duke kundërshtuar kështu ndërtimin e HEC-ve në Park Kombëtar.

LEXO EDHE:  Atentat me armë zjarri shqiptarit në Itali

Ata kanë paralajmëruar se protesta do jenë maratonë përpara Kryeministrisë, derisa t’i presë në takim kryeministri Edi Rama. Tubimi vjen pas vendimit të Gjykatës Administrative të datës 3 nëntor, e cila lejoi ndërtimin e tre HEC-ve përgjatë lumit me të njëjtin emër.

 

 

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here