“Njerëzit hanë plera për të mbijetuar dhe flenë të uritur”, gruaja siriane rrëfen tmerrin

Situata e jetesës në Siri është e tmerrshme. Kështu paraqitet edhe në një raport të Programit të Ushqimit Botëror i U.N, ku thuhet se sirianët po vuajnë për nevojat minimale të jetesës, ata po ushqehen me plehra dhe po flejnë të uritur.

Raporti i WFP shkruan:

Kliko per me shume info

“Rreth 174,500 njerëz u detyruan të miratojnë “strategjitë përballuese. Kjo përfshin konsumimin e ushqimit të skaduar, kalimin e ditëve pa ngrënë, lypjen dhe angazhimin në aktivitete me risk të lartë për të marrë ushqim. Për më tepër shumë raste ku fëmijët kanë humbur jetën nga uria”.

LEXO EDHE:  Bizneset dhe pasuria marramendëse e Presidentit Erdogan

Megjithëse toka është bujqësore dhe e punueshme në Siri, është ose në vijën e frontit të konfliktit ose është shënjestruar nga snajperët, thuhet në raport.

Po ashtu thuhet se ndonëse Damasku është vetëm 15 km larg, 700 gramë bukë është 85 herë më e shtrenjtë në Ghouta Lindore.

Raporti shkruan dhe rrëfimin e një gruaje siriane:

LEXO EDHE:  Skandal në Itali, edukatorja godet me pantofla fëmijën, e bëri edhe 45 herë të tjera

“Vajza ime bërtet çdo herë sepse ajo e di ditën kur nuk është rradha e saj për tu ushqyer dhe fle me stomakun bosh”.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here