Negociatat në Kretë, grekët parashtrojnë Marrëveshjen e Detit

Në ishullin e Kretës vazhdojnë negociatat mes delegacioneve shqiptare dhe greke, të kryesuara nga ministrat e Jashtëm, Bushati dhe Kotzias.

Korrespondenti i Top Channel në ishullin helen bën me dije se gjatë paradites palët kanë gjetur mirëkuptim, ndërkohë që pasdite është kaluar tek temat më të vështira.

Kliko per me shume info

Ka qenë pala greke që ka shtruar në tryezën e bisedimeve Marrëveshjen e Detit, duke paraqitur edhe një hartë, e cila i është dorëzuar palës shqiptare.

LEXO EDHE:  Deputeti reagon pas raportit të DASH: Rama po fundos vendin!

Kjo e fundit ka kërkuar kohë për shqyrtimin e saj dhe po vazhdon studimin, duke bërë që përkohësisht dialogu dypalësh të ndërpritet.

Ndërkohë, në orët e mbrëmjes pritet që mes dy delegacioneve të ketë edhe një drekë informale.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here