Presidenti Ilir Meta dekreton lirimin nga detyra të Visho Ajazi Likës

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar lirimin nga detyra të Visho Ajazi Likës si drejtor i Shërbimit Informativ Shtetëror.

Dorëheqja e Visho Ajazi Likës u bë publike mesditën e të hënës, kur Kryeministri Rama zhvilloi një takim 30 minuta me kreun e shtetit Ilir Meta, gjatë të cilit i propozoi edhe emrin që pritet të pasojë Likën në krye të SHISH.

LEXO EDHE:  Debati jashtë kamerave në Kuvend. Berisha: Po festoni me Habilajt? Tahiri: Pse je cmendur kështu?!
Kliko per me shume info

Burimet jozyrtare njoftuan se ish-drejtori Lika e ka paraqitur dorëheqjen të premten e shkuar pranë Presidentit të Republikës, ndonëse motivet e dorëheqjes ende nuk janë bërë publike nga institucionet që e kanë tashmë në dorë tekstin e letrës së largimit të Visho Ajazi Likës.

Të hënën në mbrëmje në një interviste, kreu i shtetit pranoi se kishte qenë i befasuar nga dorëheqja, pasi ai e kishte takuar një javë më herët kreun e SHISH dhe i kishte konfirmuar atij besimin institucional te presidentit për të vazhduar detyrën.

LEXO EDHE:  Fiton konkursin, djali i ish-kryeministrit Fatos Nano emërohet drejtor i rëndësishëm

Por pavarësisht dekretimit të lirimit nga detyra të Visho Ajazi Likës, presidenti Meta ka konfirmuar se nuk do të ketë asnjë nxirim për dekretimin e emërimi te pasuesit, propozim i kryeministrit, numrit dy të SHISH Helidon Bendo, i cili punon prej 21 vjetësh pranë Shërbimit, citon top channel.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here