Presidenti Meta takohet me krerët shqiptarë të partive në Maqedoni

Pas takimeve ditën e djeshme me presidentin, kryeparlamentarin dhe kryeministrin e Maqedonisë, presidenti shqiptar Ilir Meta ka vazhduar sot takimet e ditës së dytë.

Presidenti Meta u takua me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti; me kreun e BESA-s Bilal Kasami, me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela si dhe me kreun e PDSH-së Menduh Thaçi.

Kliko per me shume info

Gjatë këtyre takimeve Presidenti Meta vuri në dukje dhe theksoi rolin kyç të faktorit politik shqiptar për harmoninë ndëretnike në Maqedoni si dhe nënvizoi rëndësinë që mbart bashkëpunimi dhe dialogu konstruktiv i të gjitha forcave politike për ardhmërinë dhe perspektivën integruese euro-atlantike të Maqedonisë.

LEXO EDHE:  Shkeli me këmbë flamurin kroat në Parlamentin serb, KE dënon rëndë Sheshel

Presidenti Meta, theksoi rëndësinë që ka bashkëpunimi i të gjithë faktorëve politikë në Maqedoni për integrimet euro-atlantike dhe sigurinë rajonale.

Gjithashtu Presidenti i Republikës zhvilloi një takim të veçantë edhe me kryetarin e opozitës maqedonase (VMRO-DPMNE), Nikolla Gruevski gjatë të cilit theksoi rëndësinë që ka roli i  opozitës në të gjitha proceset euro-integruese të Maqedonisë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here