Gjykata e Krimeve të Rënda pritet të rivlerësojë masën sigurisë për Orest Sotën

25-vjeçari Orest Sota pritet të dalë sot para Gjykatës së Krimeve të Rënda për rivlerësimin e masës së sigurisë, arrest me burg të dhënë më 4 nëntor nga Gjykata e Shkallës së Parë në Elbasan.

Dosja e Sotës ka kaluar nga Prokuroria e Elbasanit tek Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranë, ndaj masa e sigurisë duhet të jepet nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

LEXO EDHE:  Del emri, kush është porositësi i vrasjes së komisar Cukut
Kliko per me shume info

Prokuroria ka kërkuar masën e sigurisë arrest me burg për 25-vjeçarin Sota, të cilit Policia e Elbasanit i gjeti në makinë 863 mijë Euro dhe dy patenta lundrimi të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Organi i akuzës  kërkon të cilësohet i ligjshëm ndalimi i të riut për akuzën e pastrimit të parave.

Sota nuk justifikon me burime të ligjshme paratë që iu gjeten në makinë dhe ato dyshohet se janë të ardhura nga aktivitet kriminal.

LEXO EDHE:  Donald Tusk: Rruga për në BE nuk është autostradë por një garë me pengesa

©LAJMIFUNDIT.AL

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here