Makina sulmon turmën e studentëve në Francë, plagosen rëndë tre persona

Kliko per me shume info

Një sulm që dyshohet se mund të ketë qenë terrorist ka ndodhur pasditen e sotme në komunën e Blagnac të Francës.

Mësohet se mkë automejt ka përplasur turmën në afërsi të një gjimnazi  ndërsa nga raportimet e para raportohet se janë plagosur tre persona.

Kliko per me shume info

Sipas BBC shoferi i makinës është arrestuar ndërsa po hetohet për të zbardhur incidentin.
Dy nga të plagosurit thuhet se janë në gjendje të rëndë. Të tre mendohen të jenë me origjinë kineze.
Mediat franceze citonin burime policore të thonë se incidenti ishte i qëllimshëm.

Gjithashtu shoferi,28 vjeçar, mësohet se nuk ka qenë në listën e vëzhgimit të sigurisë.

Policia thotë se i riu është i njohur për vepra penale te mëparshme, veçanërisht për drogën.
Studentët e lënduar, të cilët janë të moshës 22 dhe 23 vjeç, janë dërguar në spital në Toulouse.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.