Lufta e Jemenit godet qeverinë Hadi, vriten pesë ushtarë

Kliko per me shume info

Dy sulme vetëvrasëse kanë goditur ndërtesën e sigurisë në bastionin qeveritar të Jemenit, duke vrarë pesë ushtarë.

Zyrtarë të lartë, anëtarë të forcës së sigurisë kanë thënë se sulmi është kryer përmes një makine bombë, nga Al- Qaeda.

Kliko per me shume info

Lufta e Jemenit, e cila godet qeverinë Hadi të mbështetur nga Arabia kundër ish-presidentit Ali Abdullah Saleh dhe aleatëve të tij rebelë të mbështetur nga Irani, ka lejuar që Al-Kaida të lulëzojë në jug të vendit, në Gadishullin Arabik.

Shtetet e Bashkuara, që e konsiderojnë AQAP, grupin terrorist në Jemen, si degën më të rrezikshme të Al-Kaidës, të cilët rregullisht kryejnë sulme të fryra në Jemenin jugor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.