Lideri i shkarkuar i Katalonjës Puigdemont, dorëzohet në polici

Lideri i shkarkuar katalanas dhe katër anëtarët e qeverisë së tij, janë dorëzuar te autoritetet e drejtësisë në Belgjikë.

Një zëdhënës i zyrës së prokurorit në Bruksel, ka thënë se gjykata ka afat deri në mëngjes për të marrë vendim se si do të vazhdojë me urdhër-arrestin e lëshuar nga një gjykatë në Spanjë.

Kliko per me shume info

Puigdemont dhe katër bashkëpunëtorët e tij, udhëtuan për në Belgjikë, pasi qeveria qendore e Spanjës, përkohësisht suspedoi autonominë e Katalonjës.

LEXO EDHE:  Me frymën pezull… në pritje të emrit të Princit

Puigdemont dhe katër anëtarët e qeverisë akuzohen për rebelim, shfrytëzim të fondeve publike gjatë organizimit të referendumit për pavarësi.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here