Kryeministrat e Ballkanit takim me Mogherinin/ Ja çfarë do të diskutohet

Kliko per me shume info

Një takim me të gjithë kryeministrat e Ballkanit, pritet të organizohet në Bruksel më datë 18 dhjetor ka njoftuar shefja e politikës së Jashtme të BE-së, Frederica Mogherini.

Pjesëmarrës në këtë takim krahas kryeministrave të Ballkanit Perëndimor pritet të jetë dhe kryeministri i vendit Edi Rama, ndërsa në qendër të diskutimit do të jenë marrëdhëniet dhe rritja e bashkëpunimit midis vendeve.

Kliko per me shume info

Ballkani është mbështetur nga Bashkimi Europian për integrimin e vendeve të tij drejtë BE-së, ndërsa për Shqipërinë pritet që negociatat të hapen në 6 mujorin e parë të vitit 2018.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.