Kosovë, policia arreston kreun opozitar Kurti për mosparaqitje

Kliko per me shume info

Policia e Kosovës Kosovës ka arrestuar sot tre deputetë opozitarë, duke përfshirë dhe liderin e vjetër të Vetvendosjes, Albin Kurti, pasi nuk u paraqitën në seancën e kërkuar dëgjimore mbi lëshimin e gazit lotsjellës në parlament në 2015 e 2016.

 

Kliko per me shume info

Akti i atëhershëm kishte qenë në kundërshtim të marrëveshjes së demarkacionit kufitar me Malin e Zi dhe hapat e dialogut me Serbinë të ndërmjetësuara nga BE.

Ish-lideri i partisë më të madhe opozitare Vetevendosje Albin Kurti, u kap dhe u prangos nga policia në një ndërtesë pranë parlamentit teksa po shkonte për të marrë pjesë në seancën e rregullt.

Më tej policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë njerëz dhe deputetë të tjerë që po përpiqeshin të ndalonin arrestimin, njoftonin mediat kosovare.

Kurti është në fakt fitues i më shumë votave personale se çdo deputet tjetër në Kosovë në zgjedhjet e parakohshme të qershorit, ashtu si dhe partia e tij, por nuk pranuan asnjë koalicion.

Deri tani rreth dymbëdhjetë deputetë janë arrestuar për aktin e rëndë të protestesës në parlament, të cilat Vetvendosje persekutim politik.

“Ky është vazhdimi i persekutimit të gjerë politik nga qeveria për Vetevendosje,” tha kreu aktual i partisë Visar Ymeri.

Javën e kaluar një gjykatë në Prishtinë dënoi me burgime të rënda katër njerëz të Vetvendosje, përfshi dhe një deputet, për një sulm me granatë ndaj parlamentit vitin e kaluar, ndërsa një ditë më parë komisioni zgjedhor urdhëroi rinumërim të votave në katër zona të zgjedhjeve lokale, tre prej të cilave ishin fituar nga Vetvendosje.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.