Kosovë/ Arrestohen Albin Kurti dhe 2 deputetët e rëndësishëm, Gjykata jep vendimin final

Kliko per me shume info

Deputetët e lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Donika Kadaj- Bujupi, janë arrestuar sot teksa po hynin në seancën e Kuvendit të Kosovës, janë dërguar menjëherë për në qelitë e paraburgimit.

Kliko per me shume info

Tre deputetëve u është komunikuar menjëherë masa e arrestit prej 30 ditësh, raporton KTV.
Albin Kurti, u arrestua nga Policia e Kosovës pas urdhërarrestit të lëshuar për hedhjen e gazit lotsjellës. Ai është prangosur teksa po hynte në ambientet e Kuvendit të Kosovës.
Dhe dy deputetet e tjera Albulena Haxhiu dhe Donika Kadaj- Bujupi është lëshuar urdhërarresti pasi munguan në Gjykatë për çështjen e hedhjes së gazit.
Ngjarja ka ndodhur vitin e kaluar dhe vendimi është dhënë nga gjykatësi i Themelores në Prishtinë, Beqir KAlludra.
Policia e Kosovës i ka hedhur gaz lotsjellës deputetëve të Vetëvendosjes, që kundërshtuan arrestimin e kolegëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.