Kina humb kontrollin e stacionit hapësinor, sateliti 8.5 tonësh do të përplaset me Tokën

Kliko per me shume info

Agjencia hapësinore e Kinës e ka humbur kontrollin e stacionit hapësinor “Tiangong-1” në shtator të viti 2016 dhe tani ekspertët parashikojnë se sateliti 8.5 tonësh do të përplaset me Tokën brenda disa muajve.

Duke folur për “The Guardian”, astrofizikani Jonathan Mc Doëell, nga Universiteti Harvardit, ka thënë se stacioni do të shkatërrohet në fillim të vitit të ardhshëm.

Kliko per me shume info

Ndërkohë Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) tashmë ka ngushtuar vendet e mundshme të rrëzimit për stacionin hapësinor kinez, duke përfshirë disa vende evropiane.

Agjencia do të udhëheqë një fushatë ndërkombëtare të përbërë nga gjithsej 13 agjenci hapësinore nga e gjithë bota për të gjurmuar stacionin hapësinor kinez, i cili ka nisur rrugëtimin e tij në drejtim të Tokës, përcjell syri.net.

Të dhënat tregojnë se Spanja, Portugalia, Italia, Bullgaria dhe Greqia mund të jenë të gjithë në vijën e zjarrit, nëse ndonjë pjesë e mbeturinave nga stacioni nuk do të prishen plotësisht në atmosferë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.