Këto jane arsyet pse dhemb plaga e operacionit pasi prishet moti

Shenja që ngelet pas lindjes me operacion mund të shkaktojë probleme tek nëna edhe kohë më pas.

Ajo është një shenjë që i kujton emocionet e një momenti të bukur, momentin që ka sjellë në jetë fëmijën e saj por nuk janë të pakta nënat që ankohen edhe për dhimbje kur temperaturat fillojnë të ulen. Nuk bëhet fjalë për dhimbjet e momenteve të para pas lindjes pasi ato gjithsesi qetësohen me medikamente.

LEXO EDHE:  Sëmundja e frikshme e mushkërive që prek më shumë gratë se burrat
Kliko per me shume info

Përse shfaqen këto dhimbje tek plaga?

Edhe pse duket si e pamundur, ekspertët kanë provuar se kjo gjë është e vërtetë dhe ndodh pasi trupi ynë i përgjigjet uljes së temperaturave duke shkaktuar një pickim tek shenja e operacionit te lindjes dhe operacioneve të tjerë në përgjithësi.

Kjo ndodh pasi lëkura në atë zonë ësht tepër delikate ndaj të ftohtit dhe rritjes së përqëndrimit të lagështirës.

LEXO EDHE:  4 ushqimet që duhet t’i hash pas palestre

Njësoj si edhe frakturat, plaga e operacionit konsiderohet si një lloj traume për organizmin, dhe kjo është një pasojë.

Në lidhje me perceptimin e dhimbjes tek plaga në rast të përkeqësimit të motit është folur që në kohën e Hipokratit, dhe studiuesit ende janë duke punuar për të gjetur një shkak edhe më subjektiv në lidhje me këtë.

LEXO EDHE:  Ja çfarë ndodh nëse pini ujë në 6 të mëngjesit

Gjithashtu mund të themi se ka disa persona që janë tepër të ndjeshëm ndaj ndryshimit të kohës dhe trupi i tyre përgjigjet duke krijuar dhimbje në zona të ndryshme të trupit duke përfshirë edhe shenjën e operacionit.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here