Këto 4 grupe njerëzish nuk duhet të konsumojnë shegë, ja pse

Gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë foshnjën me gji: Lëngu i shegës është ndoshta i sigurt për gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji.

Megjithatë, nuk ka informacione të besueshme rreth sigurisë së përdorimit të formave të tjera të shegës, si ekstrakti i saj.

Kliko per me shume info

Tension i ulët i gjakut. Konsumimi i lëngut të shegës mund të ulë pak tensionin e gjakut. Duke konsumuar lëng shege, mund të rritet rreziku i rënies shumë poshtë të tensionit të gjakut tek njerëzit që tashmë e kanë të ulët.

LEXO EDHE:  4 ushqimet që duhet t’i hash pas palestre

Alergji ndaj bimëve. Njerëzit që kanë alergji ndaj bimëve mund të kenë alergji edhe ndaj shegës.

Ndërhyrje kirurgjikale. Shega mund të ndikojë tek tensioni i gjakut. Kjo mund të interferojë tek kontrolli i tensionit të gjakut gjatë dhe pas operacionit. Ndaloni së përdoruri shegën të paktën 2 javë para një ndërhyrje kirurgjikale të planifikuar.

LEXO EDHE:  Ja çfarë ndodh nëse pini ujë në 6 të mëngjesit

Doza e saktë e shegës varet nga disa faktorë, si mosha përdoruesit, gjendja shëndetësore dhe gjendje të tjera. Aktualisht, nuk ka mjaftueshëm të dhëna shkencore për të përcaktuar dozën e saktë të shegës.

Duhet të mos harroni që produktet natyrale jo domosdoshmërish janë të sigurta, prandaj dozat janë të rëndësishme.

Kushtojuni vëmendje etiketave kur blini produkte të shegës, si dhe konsultohuni me farmacistin apo një profesionist të shëndetësisë para se të përdorni ekstrakte apo suplemente të frutit, lëkurës, luleve apo pemës së shegës.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here