Ja se çfarë  tregon dhembja e supeve

Nëse ju dhembin supet, urgjentisht shkoni te mjeku: Ja cilën sëmundje vdekjeprurëse tregon dhembja e supeve.

Dhembja e supeve kryesisht konsiderohet si gjendje e parëndësishme, ia atribuojmë qëndrimit ulur, mosaktivitetit fizik apo qëndrimit të padrejtë, ndërkaq nuk e dimë se në çfarë sëmundje të rrezikshme mund të në dërgojë.

Kliko per me shume info

Dhembja e supeve është njëra ndër shenjat e para të kancerit të mushkërive, të cilën e shkakton tumori specifik, i cili zhvillohet në pjesën e sipërme të krahut të mushkërive.

LEXO EDHE:  4 ushqimet që duhet t’i hash pas palestre

Kjo dhembje dallohet nga dhembja klasike për shkak se shpesh shfaqet gjatë natës.

Krahas dhembjes së supeve këtë tumor na paralajmëron rënia e kapakëve të syve, zvogëlimi i bebëzës në njërin sy dhe zvogëlimi i njërës anë të fytyrës.

Këtë sëmundje na paralajmëron edhe sindroma e Hornerit, dobësimi i punës së syrit, sepse tumori dëmton nervat të cilat lidhin qafën me pjesët e ndryshme të kokës.

LEXO EDHE:  Kujdes, kjo gjë është e rrezikshme për fëmijët

Mos e injoroni dhembjen e supeve, ky lloj tumori në mushkëri vetëm më vonë, në fazat e fundit, tregon shenja të kollës dhe kollës me gjak.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here