Itali, policia arreston katër shqiptarë me 100 kilogramë drogë

Kliko per me shume info

Mbi 100 kg drogë e 4 shqiptarë të arrestuar është bilanci i disa operacioneve anti-drogë të zhvilluara në veri të Italisë. Mes të ndaluarve janë 2 shqiptarë drejtues të një bande narkotrafiku në Xhenova.

Mbi 100 kilogramë drogë e sekuestruar dhe 4 shqiptarë në pranga. Bëhet fjalë për bilancin e dy operacioneve anti-drogë të zhvilluara nga policia italiane e Guardia di Finanza në Genova e Mantova.

Kliko per me shume info

Operacioni më i bujshëm ishte ai në portin e Xhenovas, ku u sekuestruan 75 kg kokainë. Lënda narkotike u gjet në një kontenier dhe transportohej për llogari të një grupi të drejtuar nga dy shqiptarë, 38-vjeçari Besnik Dauti dhe 37-vjeçari Artur Mahmutaj.

Të dy u vunë në pranga, ashtu si edhe 3 bashkëpuntorë të tyre italianë, njëri punonjës i portit ku u zbulua lënda narkotike, ndërsa të tjerët shpërndarës. Arrestimi i tyre erdhi pas përgjimit të disa bisedave telefonike.

Dy shqiptarë të tjerë ranë në pranga në një tjetër operacion në Mantova. Shqiptari me inicialet T.S, 27-vjeç u ndalua në momentin kur po përpiqej ti shiste 8 kg drogë bashkëkombasit të tij me inicialet M.Z.

Droga ishte e destinuar për tu shitur në Parma. Policia gjeti një tjetër sasi droge në garazhin e 27-vjeçarit shqiptar. Operacioni u përmbyll me 11 kg kokainë, 9 kg marjuanë e 11 mijë euro të sekuestruara./abcnews

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.