Incident në Hagë/ “Mlladic është hero”, serbi dhe e moshuara “dyluftim” për flamurin e Serbisë (Video)

Një incident ka ndodhur sot jashtë Gjykatës së Hagës, ndërsa brenda jepej dënimi për kriminelin e luftës në Bosnjë, Ratko Mlladiç.

Një shtetas serb ka bërtitur “Ratko Mladic është hero” dhe ka shpalosur flamurin e Serbisë. Por i menjëhershëm ka qenë reagimi i një gruaje nga Bosnja. Bakira Haseçiç, kryetare e shoqatës “Gra-viktima të luftës”, shoqatë civile nga Bosnjë dhe Hercegovina tenton t’i marrë flamurin dhe t’ia grisë.

LEXO EDHE:  Shtetet e BE-së japin sinjal për pranimin e Kosovës në samit
Kliko per me shume info

Videoja është filmuar nga të gjitha mediat, ndërsa serbi dhe e moshuara zhvillojnë një ‘dyluftim’ për flamurin e Serbisë. Më pas ka ndërhyrë policia lokale duke qetësuar situatën.

Tribunali i Hgës, ka dënuar sot me burg të përjetshëm ish-komandantin e forcave serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiç 74-vjec.

74-vjeçari është përgjegjës për ekzekutimin e 8 mijë burrave myslimanë në korrik të vitit 1995, që njihet si mizoria më e madhe e kryer në Evropë pas Holokaustit. Mlladic akuzohet për vrasje, torturë, dhunime, shfarosje dhe bombardime. (balkanweb)

INCIDENT NË HAGË

INCIDENT NË HAGË/ Serbi provokon me flamurin serb dhe thotë se Ratko Mladiq është hero…Bakira Haseçiq, kryetare e shoqatës "Gruaja-viktimë e luftës" tenton t`ia marr flamurin…Intervenon edhe policia…

Posted by Tetova News on Mittwoch, 22. November 2017

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here