Gjermani, social-demokratët votojnë për pranimin e koalicionit me Merkel

Partia social-demokrate e Gjermanisë u përul ndaj presionit për të evituar zgjedhjet e parakohshme duke thënë se anëtarët do të votojnë për pranimin ose të koalicionit qeveritar me kristian-demokratët e Angela Merkel.

Partia e qendrës së majtë kishte vendosur të mos pranonte koalicione për të vepruar në opozitë, por disa faktorë të politikës vendase dhe evropiane po kërkojnë që ajo të ndihmojë në evitimin e krizës politike në qendrën politike dhe ekonomike të Evropës.

LEXO EDHE:  Hajduti i Bitcoin arratiset nga burgu me avionin e Kryeministres
Kliko per me shume info

Lideri  Martin Schulz tha sot në një konferencë shtypi se vendimi erdhi  pas konsultimeve me qëllim evitimin e krizës.

Drejtimi që po marrin nuk ka asgjë automatike. Është një diskutim që ne do ta vendosim me anëtarët e partisë”, tha Schulz, duke shtuar se mbështetja për fituesit e zgjedhjeve mund të vijë në forma të ndryshme dhe j vetëm

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here