Gjashtë shenja të stresit që nuk duhet injoruar

Kliko per me shume info

Trupi gjithmonë ka një mënyrë për të treguar që disa gjëra në organizmin tuaj janë të gabuara. Stresi nuk është një kusht që manifestohet ekskluzivisht mentalisht, por gjithashtu mund të pasqyrohet fizikisht.

Kjo nuk është gjithmonë e lehtë për të përcaktuar se ju jeni nën stres, por është e nevojshme që të rishikojë zakonet e saj dhe rutinë. Faqja e internetit Indy100 nxjerr në pah gjashtë shenjat e stresit bazuar në të dhënat e mbledhura nga organizatat shëndetësore.

Kliko per me shume info

 

  1. Dhimbje koke

 

Stresi është një nga shkaqet e dhimbjes së kokës, e cila është më pak e rrezikshme se sa migrena, pasi është e mundur të shërohet në mënyra të zakonshme. Reduktimi i stresit dhe situatave stresuese gjithashtu çon në uljen e problemeve të dhimbjes së kokës.

 

  1. Gjumi i keq

 

Problemet e gjumit të keq janë një tregues se jeni nën stres. Ekziston një lidhje e ngushtë midis gjumit dhe shëndetit mendor në përgjithësi. Për të pasur më pak probleme me pagjumësi, madje edhe nën stres, është e rëndësishme për të vendosur kohën për të fjetur dhe zgjimin, dhe përdorimin e telefonave dhe kompjuterëve.

 

  1. Probleme të lëkurës

 

Stresi mund të shkaktojë ekzemë, akne, psoriasis, si dhe shumë probleme të tjera të lëkurës. Lëkura e thatë dhe plasaritur mund të jetë gjithashtu pasojë e dështimit për të pasur ujë të mjaftueshëm. Ndjenjat e lodhjes dhe marrja e tepërt e kafeinës mund të çojnë në dehidratim të lëkurës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.