Fushë-Krujë/ Lumi “Zezë” rrezikon të dalë nga shtrati, banorët në gjendje alarmi

Lumi Zezë vazhdon të jetë kërcënimi i madh për Fushë-Krujën. I rrëmbyeshëm dhe i pa parashikueshëm, ky lumë edhe nëntorin e vitin të kaluar doli nga shtrati, duke shkaktuar dëme të mëdha tek qindra familje.Frika për përsëritjen e së njëjtës situatë ekziston edhe sot tek banorët e fshatit Arameras të cilët vitin e kaluar një pjesë të tokës pranë banesave. Përveç dëmeve të shumta lumi i cili ndan fshatin në dy pjesë, ka shkatërruar edhe rrugën automobilistike.

Problemi i erozionit është në të dy anët e lumit, kryesisht në lagjen Kullas. Banorëve vazhdimisht u është premtuar nga Bashkia Krujë se do të ketë ndërhyrje për të vendosur prita në anë të lumit deri në zgjidhjen e plotë të problemit, por deri tani premtimi nuk është mbajtur.

LEXO EDHE:  Mbyllet kompania “Gulf” mashtroi qytetarët me tollonat e karburantit
Kliko per me shume info

Banorët të cilët problemin e tyre e ngritën në Fiks Fare shprehen se me atë që ndodhi një vit më parë dhe premtimet boshe, i kanë frikë se situate do të përsëritet edhe këtë vit, ndoshta edhe më keq.

“Vullnetarisht kemi hedhur inerte në mënyrë që të mundësohet lëvizja, edhe pse është shumë e vështirë sidomos për fëmijët, që shkojnë në shkollë. Kërkojmë nga bashkia që të vendosen prita në mënyrë urgjente, pasi ndjehemi të rrezikuar”, shprehet njëri prej banorëve.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Tahiri në parlament, mesazh që ai di shumë sekrete

Njëzëri banorët theksojnë se familjarë e sëmurë detyrohen t’i marrin në krahë deri sa të arrijnë në rrugën ku është e mundur lëvizja e automjeteve.

Së bashku me banorët gazetarët e Fiks Fare iu drejtuan bashkisë Krujë, ku disa ditë më vonë në terren i shoqëroi një përfaqësues i saj. Inspektori i Marrëdhënieve me Publikun, Drini Masha përsëri premtoi gatishmërinë për të ndërhyrë në këtë segment.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Ben Blushi dhe Aleksandër Frangaj, mbi një orë në zyrën e Edi Ramës

“Aktualisht ne si bashki po punojmë në disa segmente në shtratin e lumit Zezë, edhe pse zgjidhja përfundimtare e problemit kërkon zbatimin e një projekti të madh dhe të kushtueshëm në këtë zonë. Megjithatë ne do të marrim masa të menjëhershme për vendosjen e pritave pasi nevoja është emergjente” shprehet Masha.

Edhe pas këtyre fjalëve banorët sërish janë mosbesues dhe me të drejtë pasi stina e shirave ka filluar dhe ende Bashkia Krujë nuk ka marrë asnjë masë./topchannel

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here