Flamuri i Vorio-Epirit shpaloset para ndeshjes Greqi-Kroaci

Disa minuta para se të fillonte ndeshja e kthimit Greqi-Kroaci, që do të përcaktonte se kush prej dy ekipeve do të shkonte në Botërorin e Rusisë vitin që vjen, një incident ka ndodhur në shkallët e stadiumit “Georgios Karaiskakis” të Pireut, në Athinë.

Persona që janë identifikuar si anëtarë të organizatës nacionaliste “Epiri i Veriut 1914” kanë hapur një flamur gjigant të Vorio-Epirit.
Flamuri ka mbetur i shpalosur edhe gjatë himnit të të dy skuadrave, e është mbledhur pasi është kënduar edhe himni kombëtar i Greqisë.

LEXO EDHE:  Sulmohen zyrat e federatës serbe, vizatohet flamuri shqiptar në xham
Kliko per me shume info

Sipas disa portaleve sportive greke, kjo është një përsëritje e incidentit të ndodhur edhe në ndeshjen me Bosnjen, për kualifikueset e Botërorit, si dhe në miqësoren me Malin e Zi, për të cilin Shqipëria ka bërë ankimim në FIFA.

Vlerësohet se edhe organet e rendit të caktuara për të zbatuar rregullat gjatë një ndeshjeje të tillë nuk kanë kryer kontrollet që përcakton FIFA për takimet ndërkombëtare.

LEXO EDHE:  Dëmtohet mesfushori Sabjen Lilaj, Panuçi e zëvendëson me talentin e Shpresave

Veç të tjerash, ajo që është komentuar negativisht edhe nga gazetarët sportivë grekë ishte fakti që shumë prej tifozëve vendas kanë vërshëllyer himnin e Kroacisë. Ende nuk ka një prononcim të FIFA-s për incidentin në fjalë./tch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here