E dhimbshme, 3-vjeçarja indiane me madhësi jo normale të kokës, në mëshirë të fatit

Koka e një vajze trevjeçare është dyfishuar në madhësi për shkak të një sëmundjeje të rrallë që ka shkaktuar një ngritje të lëngjeve në tru.

Reshmi Marak, nga një fshat i vogël në Tripura, Indinë veri-lindore, ka nevojë urgjentisht për ndihmë mjekësore, por familja e saj është shumë e varfër për të paguar për të.

LEXO EDHE:  Me këtë pasaportë në xhep, ju mund të udhëtoni në të gjithë botën
Kliko per me shume info

Ajo ka “hydrocephalus”, e cila nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm të trurit, vizion të paqartë, vështirësi në ecje, aftësi të kufizuara të të mësuarit dhe madje mund të jetë fatale.
Koka e saj tani ka perimetrin e përafërsisht 68cm, por mrekullisht, ajo ende mund të balancojë veten dhe të flasë.

LEXO EDHE:  Prezantuesi i BBC largohet nga emisioni live: "Jam mërzitur, po iki..."

“Hydrocephalus” zakonisht mund të trajtohet duke përdorur një tub të hollë që instalohet në mënyrë kirurgjikale në tru dhe kullon lëngjet e tepërta.
Nëna e saj Maria, 25 vjeç dhe babai Amrit, 35 vjeç, janë të shkatërruar dhe nuk mund të lehtësojnë vuajtjen e vajzës së tyre.

Amrit është një punëtor i thjeshtë, i cili thotë se nuk ka para për të udhëtuar ose për të paguar faturat mjekësore./Lajmifundit.al

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here