Demarkacioni pa zgjidhje, Kosova e bllokuar

Sa i përket demarkacionit, partitë në pushtet dhe ato në opozitë kanë mendime të ndryshme. Zyrtarë të PDK-së kërkojnë që të ratifikohet i tanishmi, ata të AAK-së dhe Nismës të rinegociohet.

Dallime ka edhe brenda dy partive më të mëdha opozitare LDK dhe Vetëvendosje. Ky problem i madh vazhdon të jetë ndër temat më të nxehta në tavolinat e politikës së vendit. Ndërkohë, qytetarët e Kosovës janë të vetmit në Ballkanin Perëndimor që nuk mund të udhëtojnë drejt vendeve të Bashkimit Evropian pa viza.

LEXO EDHE:  Shtetet e BE-së japin sinjal për pranimin e Kosovës në samit
Kliko per me shume info

Partnerët e Koalicionit Qeverisës kanë qëndrime të ndryshme sa i përket ratifikimit të demarkacionit. Partia Demokratike e Kosovës vazhdon të qëndrojë pas asaj se Kosova nuk ka humbur territor nga shënjimi i kufirit me Malin e Zi,dhe shton se duhet të miratohet versioni aktual. E zyrtarë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe ata të Nismës, thonë se marrëveshja aktuale për kufirin duhet të bie dhe se procesi duhet të shkojë në rinegociim.

LEXO EDHE:  Shtetet e BE-së japin sinjal për pranimin e Kosovës në samit

Qëndrime të ndryshme rreth demarkacionit kanë edhe dy partitë e mëdha opozitare. LDK thonë se nëse ka dëshmi të reja procesi duhet të shkojë në rinegociim derisa Vetëvendosje këmbëngul që demarkacioni duhet të bie.

Ky problem i madh vazhdon të jetë ndër temat më të nxehta në tavolinat e politikës së vendit. Ndërkohë Qytetarët e Kosovës janë të vetmit në Ballkanin Perëndimor që nuk mund të udhëtojnë drejt vendeve të Bashkimit Evropian pa viza.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here