Basha: Operacionin për arrestimin e 3 zyrtarëve të policisë e dekonspiroi Fatmir Xhafa. Ja pse

Kliko per me shume info

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë pak më parë në një deklaratë për mediat ku tha se operacioni për arrestimin e tre ish-krerëve të Policisë u dekonspirua nga Fatmir Xhafaj me urdhër të Edi Ramës.

Basha tha se gjendja është alarmante. Sipas kreut të PD-së duhet të nisë menjëherë pastrimi i Ministrisë së Brendshme, Policisë së Shtetit dhe strukturës qeveritare që sipas tij “kanë funksionuar si një kupolë kriminale”.

Kliko per me shume info

“Është një shashkë e bazuar në mashtrime e cila nuk mund të largojë vëmendjen nga skandalet e kësaj qeverie. Dekonspirimi i aksionit për arrestimin e kokave të policisë është bërë nga Xhafaj me porosi të Ramës për të mbrojtur këta njerëz dhe Tahirin. Rama nuk mund të durojë arrestimin e njerëzve që do të luanin rol në inkrimiminim e Tahiri, Xhafajt dhe Ramës. I mundet Xhafa të firmosë një urdhër-arresti ndërkombëtar për këta 3 koka tyë policisë të korruptuar e të lidhur me krimin kur ka 4 vite që refuzon urdhrin për vëllain e tij. Këto fakte dhe të tjera faktojnë se Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit kanë funksionuar si një kupolë kriminale. Të nisë me vettin të ministrisë së Brendshme dhe qeverisë. Hapi i parë largimi i Ramës nga kreu i qeverisë. Hapi i dytë proces spastrim në Ministrinë e Brendshme dhe strukturën qeveritare për të pastrua këtë kancer që ka shtrirë tentakulat e veta. Gjendja është alarmante. Prokuroria të çojë përpara hetimin. Arrestimi një orë e më parë i Tahirit dhe kokave të policisë është edhe parathënia për aksionin për pastrimit e politikës nga krimi”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.