Basha ngre alarmin: Gazetarët janë në rrezik, shënjestër e politikanëve të korruptuar

Kliko per me shume info

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas fjalimit të kryeministrit Edi Rama një ditë më parë për median dhe gazetarët.

Basha e konsideron kriminal fjalimin e djeshëm dhe për këtë u bën thirrje të gjithë qyetarëve e deri te politikanët që të mos heshtin përballë kësaj situate, pasi sipas kryedemokratit gazetarët janë të rrezikuar, sidomos nga politikanët e korruptuar.

Kliko per me shume info

“Fjalimi i djeshëm i Edi Ramës kundër gazetarëve është fjalim kriminal. Me fjalime të tilla, ai është duke nxitur për ditë urrejtjen dhe dhunën ndaj gazetarëve. Gazetarët janë ndër njerëzit më të rrezikuar në botë, shënjestër e shpeshtë e krimit dhe e politikanëve të korruptuar. Vetëm pak ditë më parë në Maltë u vra në mënyrë barbare një gazetare që hetonte kryeministrin.

Klima që krijon Edi Rama inkurajon pikërisht kriminelët që të sulmojnë gazetarët që raportojnë dhe hetojnë krimin dhe korrupsionin. Njeriu që ka thurur vetëm lavde dhe përkëdheli për Elvis Roshin, Saimir Tahirin dhe kriminelët e tjerë më të cilët rrethohet, duhet të ndalë menjëherë gjuhën e tij të rrezikshme.

Ju bëj thirrje të gjithë qytetarëve, intelektualëve, gazetarëve dhe politikanëve ta denoncojnë dhe të mos heshtin përballë kësaj sjellje kriminale të kryeministrit. U bëj thirrje organizatave ndërkombëtare dhe partnerëve të huaj që të dënojnë këtë gjuhë urrejtje dhe të dhunshme të kryeministrit”, shkruan Basha në facebook.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.