“Baba Taku” më në fund rrëfehet: Çfarë kam brenda çantës së zezë

Kliko per me shume info

Për Spartak Brahon, është gabim i rëndë i LSI-së refuzimi i koalicionit me PS në zgjedhjet e fundit. “Sic dihet ne zgjedhjet e vitit 2017 te dy forcat politike hyn me vehte ne zgjedhje. LSI-ja e refuzoi koalicionin me PS-ne. Pavarsisht arsyeve per mendimin tim LSI-ja gaboi rende ne kete pozicionim. Ambjentet dhe rrethet e kontaminuara perqark dy lidereve natyrisht qe ndikuan negativisht” – thotë Braho në një intervistë për gazetën Dita.

Duke komentuar hetimet ndaj ish-ministrit të brendshëm, Braho tha:

Kliko per me shume info

“Prokuroria po vazhdon hetimin per ish ministrin e brendshem dhe Saliu duhet te heshte, pasi i ngjan rastit kur “hajduti bertet kapeni hajdutin”. Perse nuk angazhohet prokuroria me akuzat qe nxjerr apo paraqit cdo jave ne media Izet Haxhia ndaj Sali Berishes si bashkepunetore ne vrasjen e Azem Hajdarit? Çudi e madhe !!”

I pyetur gjatë intervistës në Dita për të famshmen “çantë e zezë”, Spartak Braho nuk i shmanget përgjigjes:

”Çanta” e zeze qe ende kujtohet, ka patur simboliken ne kontekstin nje ngjarje te caktuar, siç ishte çështja “Meta-Prifti” ose “7 apo 700”. Ne ate proces hetimor e gjyqesor u luftua me filmime dhe antifilmime, me pergjime e anti pergjime, me intriga e falsifikime. U implikuan goxha aktore, personazhe politike e biznesmene me historira, karaktere nga me mostruozet.

I angazhuar per te ndihmuar ne sqarimin e situates ne nje emision Opinion une isha i pranishem se bashku me materialet dhe ekspertizen e nevojshme sqaruese te futura ne nje çante dore. E thashë edhe me siper çanta e zeze ishte simbolika dhe vete memoria e asaj ceshtje qe beri buje.Mesa shoh tani çantat fizike jane zevendesuar me çanta dixhitale dhe i kane nxjerre jashte perdorimit te parat”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.