Kërkoni punë? Ahmetaj: Janë 36 mijë vende të lira pune që presin të plotësohen

Kliko per me shume info

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka dhënë një lajm të mirë sa i takon gjithë shqiptarëve që janë në kërkim të një vendi pune.

Gjatë takimit të sotëm, Ahmetaj theksoi se në vend janë 36 mijë vende të lira pune që presin të plotësohen. Kërkesa sipas tij, direkte nga sipërmarrja, por që ende nuk po mbushen.

Kliko per me shume info

“Ka ardhur koha të mos presim sipërmarrjen të vijë në zyrat e punës”,- tha në nisje të fjalës së tij ministri Ahmetaj.

“Ka 657 mijë vende pune, jo thjesht statistika. Njerëz konkretë që shkojnë në punë të përditshme dhe kanë të ardhura nga puna e tyre. Janë mbi 200 mijë vende të reja pune, 39% e vendeve të punës të krijuara në vitet e fundit. Shifrat janë kokëforta, por zyrat e punës do të duhet të kthehen në zyra që japin jetë. Sfida jonë është shumë e madhe, papunësia është duke u ulur por është ende aty. Sipërmarrja ka deklaruar 36 mijë vende të lira pune, kërkesa të drejtpërdrejta të tyre.

Vijon…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.